1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
снег есен зима
Првиот снег на Вацман, во БаваријаФотографија: Wassmuth/Fotostand/picture alliance

Снег на почетокот на есента

21 септември 2022

Денеска календарски почнува есента, но во делови на Алпите веќе владее предупредување од лавини.

https://www.dw.com/mk/fotografija-na-denot-sneg-na-pocetokot-na-esenta/a-63189310

Снег на Алпите има веќе на височина од 1200 метри. На оваа фотографија - планинскиот масив Вацман, на баварските Алпи, кој обеле веќе на почетокот на есента. Претходно, во текот на викендот, температурите се спуштија за повеќе од 10 степени.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Енергетската криза во фокусот на македонската политика

Мицкоски: И јавните претпријатија на регулираниот пазар

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница