1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
УметностИталија

Претерано изобилство на бои

СН/дв
8 април 2024

Шарено, пошарено, најшарено: Како да ја преточите ваквата бујна колоритност во зборови? Не е важно - само погледнете го и оставете да ви ги преплави сетилата!

https://p.dw.com/p/4eWZc
BdTD | Italien
Фотографија: Gabriel Bouys/AFP

Претставниците на медиумите веќе имаа можност да соберат впечатоци за изложбата „Од срцето до рацете - Долче и Габана“ во миланската Палацо Реале. Изложбата е отворена вчера (7 април, 2024) и до 31 јули треба  да овозможи преглед на колоритната работа и уметничката визија на двајцата италијански дизајнери. Но, се чини дека треба да се внимава: дали претставеното шаренило можеби ги преоптоварува сетилата?