1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Неми сведоци на поплавите

СН/дв
3 април 2024

Прекрасна глетка среде поплави: Овие тополи се рефлектираат во излеаните води на француската река Виен.

https://p.dw.com/p/4eN4E
BdTD | Frankreich | Hochwasser in Chinon
Фотографија: Gillaume Souvant/AFP/Getty Images

Поројниот дожд деновиве предизвика поплави во делови од Франција: реката Виен исто така се излеа од коритото. Голем број жители по должината на реката мораа да бидат донесени на безбедно.Од друга страна, овие тополи во Шинон во регионот Индре и Лоара понудија атрактивна можност за фотографирање.