1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Поларна светлина над Лапонија, Финска
Поларна светлина над Лапонија, ФинскаФотографија: All About Lapland/Alexander Kuznetsov/REUTERS

Небесен спектакл над Лапонија

17 март 2023

Аурора бореалис, „ќерка на зората“, како што ја нарекуваше Хомер, синоќа се појави над Лапонија во Финска.

https://p.dw.com/p/4Ootu

Викинзите верувале дека оваа поларна светлина на небото е одраз на оклопот на Валкирите додека јаваат предводени од Один. 

Научниците, за разлика од легендите и митовите, даваат многу „попрозаични“ објаснувања. Поларната светлина е природна појава на светлина на небото, особено во поларните региони, предизвикана од судирот на наелектризираните честички под влијание на магнетното поле на Земјата. Поларната светлина обично се забележува ноќе, а настанува во јоносферата.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Hubschrauber Mil Mi-24D

Од Украина купени, на Украина донирани

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница