1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаФранција

Најдолгиот багет на светот

7 мај 2024

Во францускиот град Сурен е направен најдолгиот багет на светот.

https://p.dw.com/p/4fZTV
Франција Најдолгиот багет на светот
Најдолгиот багет на светотФотографија: Stephanie Lecocq/REUTERS

„Светскиот рекорд за најдолг багет е соборен“, објави гордо градот Сурен, во Франција. Француските пекари таму цели 14 часа работеа на најдолгиот багет и на крајот направија леб долг цели 140,53 метри! Со тоа влегоа во Гинисовата книга на рекорди. Претходниот рекорд за најдолг багет беше поставен во Комо, Италија.