1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Монсунски дождови Индија
Сцена од Њу Делхи, ИндијаФотографија: Altaf Qadri/AP
ПанорамаИндија

Монсунски дождови во Индија

23 септември 2022

Со рикша полна со растенија низ преплавените улици на Њу Делхи - фотографија од Индија, која е зафатена од монсунски дождови.

https://www.dw.com/mk/fotografija-na-denot-monsunski-dozdovi-vo-indija/a-63214328

Монсунските дождови кои ги зафатија Индија и Непал однесоа десетици жртви, а од лизгање на земјиштето се уништени и голем број објекти.

Во периодот на монсуни во јужна Азија паѓаат 70 до 80 проценти од вкупното количество дожд во текот на годината, но монсуните со себе носат и смрт и уништување. Во Пакистан во текот на изминатите недели во катастрофални поплави животот го загубија речиси 1400 луѓе.

Експертите наведуваат дека промената на климата предизвикува сѐ посилни и потешко предвидливи монсунски дождови.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Енергетската криза во фокусот на македонската политика

Мицкоски: И јавните претпријатија на регулираниот пазар

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница