1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
РелигијаСирија

Молитва и празник

22 април 2023

Муслимански верници во Ал Дана, во северна Сирија, собрани на молитва на првиот ден од Рамазан Бајрам.

https://p.dw.com/p/4QQw2
Сирија
Рамазан Бајрам во СиријаФотографија: Aaref Watad/AFP

Снимката направена од воздух ги прикажува верниците кои се собрани на молитва на празникот Рамазан Бајрам на игралиштето на градскиот стадион. Овој град на границата со Турција го контролираат сириските бунтовници и тешко настрада во земјотресот во февруари. До жителите на градот и во регионот Идлиб во северозападниот дел од Сирија отежнато стигнува хуманитарна помош по земјотресот.