1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаИталија

Малку поблиску до небесата

СН/дв
10 јуни 2024

Штотуку ракоположен и фрлен во воздух: оддалеченоста од Бога на небесата а овој свештеник во Милано се намали двократно. Неговото ракоположување веројатно е причина за славје не само меѓу пријателите и семејството.

https://p.dw.com/p/4gr1H
BdTD | Italien - Mailand
Фотографија: Luca Bruno/AP Photo/picture alliance

Пријателите и семејството го слават новохиротонисаниот свештеник пред катедралата во Милано. Католичката црква во Италија, исто така, треба да биде среќна поради ракопололжувањето, бидејќи има сè поголеми проблеми со наоѓање нови свештеници. Според Италијанската бискупска конференција, на крајот на 2021 година имало единаесет отсто помалку свештеници отколку во 2011 година, а нивната просечна возраст била 60,6 години.