1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Љубопитниот зајак

28 мај 2024

Зајак љубопитно набљудува кој тоа му го расипува утринскиот спокој.

https://p.dw.com/p/4gMAf
Зајак на периферијата на Франкфурт
Зајак на периферијата на ФранкфуртФотографија: Michael Probst/AP Photo/picture alliance

Оваа фотографија е направена на периферијата на Франкфурт, во раните утрински часови, додека полињата, парковите и грмушките им припаѓаат само на дивите зајаци и по некое друго животно. Се претпоставува дека дивите зајаци во Германија живеат од 13. век. Тие со луѓето се „толерираат“, но сепак - претпазливоста е секогаш на прво место.