1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Каде е матицата?

27 април 2024

Необична глетка среде град - пчели се ројат на еден столб во Барселона. Очигледно не им пречат ни минувачите.

https://p.dw.com/p/4fFMy
Рој пчели среде Барселона, Шпанија
Рој пчели среде Барселона, ШпанијаФотографија: Jordi Boixareu/ZUMA Wire/IMAGO

Пчелите, кога се наоѓаат во селидба, понекогаш вака се собираат околу својата матица, зашто таа мора да биде заштитена на секаков можен начин. А можеби, доколку столбот има шуплина, овде и да се населени.