1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
УметностИталија

Грижа за Давид

21 февруари 2024

Очи во очи со ремек-делото на ренесансата: секои два месеци мускулозната фигура на Давид на уметникот Микеланџело е подложена на внимателно чистење.

https://p.dw.com/p/4cdl3
Скулптурата Давид на Микеланџело, Италија
Скулптурата Давид на Микеланџело, ИталијаФотографија: Tiziana Fabi/AFP

Реставраторката Елеонора Пуки, користејќи правосмукалка и четка, во Галеријата Академија во Фиренца го чисти Давид, ремек - делото на уметникот Микеланџело. Секои два месеци мермерната скулптура на мускулозниот Давид, која Микеланџело ја завршил во 1504 година, е подложена на внимателно чистење.