1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаОбединети Арапски Емирати

Големи поплави во Дубаи

17 април 2024

Кога пустината се претвори во море - вака изгледа една од главните сообраќајници во Дубаи по вчерашното големо невреме.

https://p.dw.com/p/4ernH
Поплави во Дубаи
Поплави во ДубаиФотографија: Jon Gambrell/AP/dpa/picture alliance

Големото невреме кое го зафати Дубаи за само неколку часа донесе дожд колку за година и половина. Поплавени се главните сообраќајници и аеродромот. Поради тоа мораа да бидат пренасочувани летови.

Големите дождови кои ги зафатија Обединетите Арапски Емирати и делови на Катар и Бахреин предизвикаа поплави. Во Оман, во неделата и понеделникот (14/15.04) во невремето загинаа 18 лица.

Метеоролозите и за денеска (17.04) најавуваат бури, па училиштата во Обединетите Арапски Емирати веројатно ќе останат затворени.