1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
СпортКиргистан

Добри коњи и јавачи

3 јуни 2024

Постојат многу интересни и понекогаш необични натпревари, посебно за западните гледачи, како букачи во Киргистан.

https://p.dw.com/p/4gZ3V
Натпревар кок бору во Киргистан
Добри коњи и коњаници, натпревар кок бору во КиргистанФотографија: Vladimir Voronin)/AP Photo/picture alliance

Кок бору, улак тартиш или букачи – традиционалната игра под овие имиња е позната во цела централна Азија. Играчите на коњи се обидуваат да постигнат гол така што наместо топка, маневрираат со труп од коза, која во помодерните времиња е заменета со играчка.

Оваа игра инаку е примена како дел од нематеријалното културно наследство на УНЕСКО.