1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
УметностШпанија

Добредојдовте во светлината!

СН/дв
22 март 2024

Шпанската престолнина Мадрид има нова атракција: Музејот де ла Луз ги отвора портите. Од денеска (22 март, 2024) музејот ќе прикажува спектакуларни светлосни инсталации од реномирани уметници.

https://p.dw.com/p/4e0BB
BdTD Spanien | Museo de la Luz in Madrid
Фотографија: Susana Vera/REUTERS

Музејот на светлината(Museo de la Luz) во Мадрид е првиот музеј во Шпанија кој ја користи светлината како единствено средство за изразување. Трајната поставка на музејот содржи голем број интерактивни инсталации и проекции кои ги претвораат посетителите во протагонисти на уметничките дела. Изложбата е „невиден сензорен спектакл“, порачуваат од музејот.