1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Природа и животна срединаСоединети Американски Држави

Бонус на туристичкиот магнет

СН/дв
11 април 2024

Нијагарините водопади во Онтарио, Канада секоја година привлекуваат милиони посетители од целиот свет. Некои од нив се особено среќни.

https://p.dw.com/p/4edtI
BdTD Kanada | Regenbogen an den Niagarafällen
Фотографија: Matt Rourke/AP Photo/picture alliance

Момент полн со магија и убавина на границата меѓу САД и Канада: Посетителите на Нијагарините водопади доживеаја посебно искуство кога над громогласните води се појави виножито, што го направи овој многу популарен мотив за фотографирање уште попривлечен. Нијагарините водопади се меѓу најмоќните во светот, со 168.000 кубни метри вода во минута.