1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ОпштествоУнгарија

50-ти роденден на Рубиковата коцка

13 јуни 2024

Славје на младите во унгарскиот главен град Будимпешта по повод 50-тиот роденден на Рубиковата коцка, изум на Унгарецот Ерно Рубик.

https://p.dw.com/p/4gyd8
50-ти роденден на Рубиковата коцка
Славје на младите во унгарскиот главен град Будимпешта по повод 50-тиот роденден на Рубиковата коцкаФотографија: Zoltan Balogh/MTI/AP Photo/picture alliance

Таа е изум на еден унгарски професор, архитект и пронаоѓач, Ерно Рубик, во пролетта 1974 година, во образовни цели. Но, Рубиковата коцка брзо стана популарна ширум светот. До денес „магичната коцка“, механичка загатка, ги фасцинира луѓето во цел свет, вклучувајќи ги и овие млади учесници собрани на повик преку социјалните мрежи во унгарскиот главен град Будимпешта.

Рубиковата коцка  е светски најпродаваната играчка, со над 300.000.000 оригинални примероци и нејзини имитации продадени низ целиот свет.