1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЕУ со горна ценовна граница за руска нафта и нафтени деривани
ЕУ со горна ценовна граница за руска нафта и нафтени дериваниФотографија: Dmitry Lovetsky/AP Photo/picture alliance

ЕУ сo горна ценовна граница за руски нафтени продукти

ЕМФ | агенции
4 февруари 2023

Земјите на ЕУ постигнаа согласност за горна ценовна граница за руски нафтени продукти, се вели од шведското претседателство со Унијата. Таков договор имаат и Г7 и Австралија.

https://p.dw.com/p/4N66n

Членките на Европската унија, според шведското претседателство со Унијата, се договориле за горна граница на цената за барел висококвалитетни руски нафтени продукти, како дизелот, од 100 долари и цена од 45 долари за поевтини нафтени продукти, како маслото за греење.

Одлуката за горна ценовна граница за руски нафтени продукти се носи на предлог на Европската комисија, а би требало да важи од утре (5.02). Според дипломатски извори, Полска и балтичките држави пледирале за пониска горна граница, што ги одолговлече преговорите за неколку дена.

Државите од Г7 и Австралија исто така постигнале согласност за горна ценовна граница, која, како што се вели, одговара на онаа од ЕУ.

На почетокот на декември ЕУ, Г7 и Австралија веќе воведоа горна граница за руска сурова нафта од 60 долари. Лимитот се спроведува така што на западните компании им е забранет транспорт на руска нафта, а од утре и нафтени продукти, како и осигурување на танкери доколку тие имаат цена над договорената горна граница.

Според проценката на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, дадена во четвртокот, постоечката горна ценовна граница за руска нафта веќе ја чини Москва околу 160 милиони евра дневно.

Русија со сенишна флота го заобиколува нафтеното ембарго

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

ДУИ Али Ахмети

Ахмети ги пофали министрите, тие го кренаа до ѕвездите

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница