90. роденден на Елизабета Втора | Старт | DW | 21.04.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Старт

90. роденден на Елизабета Втора

Британската кралица Елизабета Втора денеска го слави својот 90. роденден. Бројни граѓани излегоа на улиците во Виндзор за на својата кралица да и‘ честитаат, ракувајќи се со неа, подарувајќи и‘ цвеќе и предавајќи подароци. Британскиот премиер Дејвид Камерон на Твитер напиша: „Таа е гранитна карпа за нашата нација“.

Гледај видео 01:47
Now live
01:47 минути