80 години од раѓањето на Џон Ленон | Панорама | DW | 09.10.2020

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

80 години од раѓањето на Џон Ленон

Со Битлси напиша историја, протестираше во кревет против војната, ги создаде химните „Дајте му шанса на мирот“ и „Замисли“ и стана икона на повеќе генерации - Џон Ленон!

Да беше жив, денеска ќе наполнеше 80 години. Џон Ленон беше убиен на 8 декември 1980 година во Њујорк. „Погоден сум“, се неговите последни зборови. Ленон тогаш имаше само 40 години и беше култна фигура на својата генерација. Беше пејач и композитор на Битлси, неговите соло-албуми и уметнички хепенинзи фасцинираа и го поларизираа светот.

За делото на еден од највлијателните музичари на 20. век, во галеријата:

DW.COM