8 загинати во експлозија во Русија | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

8 загинати во експлозија во Русија

*

Во експлозија на бомба во еден автобус во јужниот дел на Русија денеска загинаа најмалку 8 лица. Повеќе од 40 се повредени –меѓу нив и многу случајни мнувачи. Детонацијата се случи во индустрискиот град Тољати на реката Волга , кој се наоѓа 1000 киломтери југозападно од главниот град Москва . Сеуште ништо не се знае за причините за нападот.