8 години забрана за настап за Џастин Гејтлин | Теми | DW | 23.08.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

8 години забрана за настап за Џастин Гејтлин

Гејтлин кога постигна светски рекорд во Катар

Гејтлин кога постигна светски рекорд во Катар

На американскиот атлетичар Џастин Гејтлин, олимписки шампион на 100 метри, му е изречена осумгодишна суспензија поради користење допинг. На 24-годишниот спринтер му се закануваше доживотна забрана за настап, бидејќи по втор пат му е докажан допинг, но помина полесно оти се согласи да соработува со истражните власти и да се ангажира против злоупотребата на допингот во спортот. Гејтлин ќе може да се натпреварува дури по 24-ти јули 2014-та година.

Нему ќе му бидат поништени сите резултати што ги постигна по 22-ри април годинава, кога беше тестиран против допинг и пробата беше позитивна. Меѓу нив е и светскиот рекорд што го постигна на Гран-при митингот во Доха, главниот град на Катар на 12-ти мај годинава.

Поврзана содржина