75 години од бомбардирањето на Дрезден | Сите содржини | DW | 13.02.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

75 години од бомбардирањето на Дрезден

„Сѐ беше во пламен“ - Ернст Хирш се сеќава на бомбардирањето на Дрезден пред 75 години, кога градот беше речиси целосно уништен. Во воздушните напади и пожарите загинаа околу 25.000 луѓе. За Хирш тоа е воено злосторство.

Гледај видео 02:10

Прочитај го и ова