62 години од Хирошима | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

62 години од Хирошима

*

Во јапонскиот град Хирошима се одбележа 62 годишнина од првиот напад со атомска бомба. Околу 45 илјади луѓе се собраа и во моментот кога во 1945 година падна бомбата во градот со минута молчење им оддадоа почит на жртвите. Премиерот на Јапонија, Шицо Абе рече дека неговата земја не сака да поседува нукларано оружје и нема да дозволи негово стационирање на своја територија.