62 години од паѓањето на атомската бомба во Нагасаки | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

62 години од паѓањето на атомската бомба во Нагасаки

*

Повеќе илјади луѓе во јапонскиот град Нагасаки денеска ја одбележуваат 62-та годишнина од паѓањето на атомската бомба. Градоначалникот на Нагасаки, Тауе побара од владата во Токио да се бори за забрана на нуклеарното оружје во целиот свет. На 9 август 1945 година Американците фрлија атомска бомба врз Нагасаки при што животот го загубија 70. 000 луѓе.