600 бегалци на брегот на Италија | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

600 бегалци на брегот на Италија

*

На јужно италијанскиот остров Лампедуза вчера пристигнаа речиси 600 бегалци. Како што соопштија италијанските власти, бегалците до островот јужно од Сицлија пристигнале со осум чамци. Бегалците потекнуваат од Египет, Тунезија, Мароко, Иран и Гана.