50 години по лансирањето на Спутник | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

50 години по лансирањето на Спутник

*

Поранешните советски космонаути, научници и поранешни воени лица денеска потсетија на стартот на Спутиник во вселената пред 50 години, односно првиот сателит испратен во вселената од страна на луѓето. Лансирањето на Спутинк на 4 октомври 1957 година претставува и почеток на патувањата во вселената. Спутник во рок 92 дена ја обиколи земјата 1400 пати.