42-та сезона во фудбалската Бундеслига ветува возбудлива завршница | Теми | DW | 04.04.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

42-та сезона во фудбалската Бундеслига ветува возбудлива завршница

Баерн и Шалке во трката за првото место, се чини, добиваат уште еден конкурент – Штутгарт, а интересна борба се води и за местата што обезбедуваат учество во европските купови. На дното работите изгледаат нешто појасно, иако Ханза и Бохум се’ уште не се откажаа од сите надежи.

Штутгарт најавува амбиции за титулата по победата над официјалниот шампион Вердер во Бремен

Штутгарт најавува амбиции за титулата по победата над официјалниот шампион Вердер во Бремен

Во дербито на колото Штутгарт го совлада Вердер во Бремен со 2 спрема 1 и заостанува пет бодови зад водечката двојка. „Разликата е преголема, но ако водечките испуштат по некој бод, можеби можеме и да им се привлижиме“, вели вообичаено воздржаниот тренер на Штутгарт Матијас Замер. Баерн на гостувањето во Волфсбург забележа убедлива победа од 3 спрема 0, а Шалке во Гелзенкирхен го победи Нирнберг со 4 спрема 1. Веќе во наредното коло Шалке му гостува на Штутгарт.

Другите кандидати за место на европската сцена доживеаја непријатни изненадувања: Херта Берлин е поразена во Дортмунд од Борусија со 2 спрема 1, Баер загуби од Арминија во Билефелд со 1 спрема 0, а Хамбургер на гостувањето кај отпишаниот Фрајбург оствари само реми 1 спрема 1.

За засега мали промени на односите на дното на табелата се погрижи Ханза, која во Росток го совлада Мајнц со 2 спрема 0. Во наредното коло Ханза му гостува на Нирнберг и тоа е дуел за гол живот – неуспех би го одвел Нирнберг на работ на втората лига, а шансите на Ханза за опстанок во прволигашкото друштво би станале реални. Бохум на гости кај Борусија во Менхенгладбах извлече нерешен резултат 2 спрема 2. За Бохум, како и за Ханза, во преостанатите 6 кола до крајот на првенството уште не е се’ загубено; дотолку повеќе, што оние, на наводно сигурните позиции, играат слабо.

Негативен штимунг повторно завладеа во Кајзерслаутерн, кој дома беше поразен од Хановер со 2 спрема 0 и навивачите бараа смена на тренерот, Австриецот Курт Јара.

Од фудбалот и нареднава информација:

Се навестува организирање фронт против германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер, актуелен претседател на Организациониот комитет на светското првенство во 2006-та, во однос на неговите амбиции за претседателската функција во Европската фудбалска унија (УЕФА). На чело на фронтот застанува европратеникот од фракцијата на Зелените Даниел Кон-Бендит, кој му забележува на Бекенбауер дека ја поддржува моќта на фудбалските концерни. Изборот на Бекенбауер би бил скандал, вели Кон-Бендит, кој смета дека вистински човек за претседател на УЕФА би бил поранешниот француски репрезентативец Мишел Платини. Тој, инаку, е и единствениот кој досега објави дека ќе се кандидира за наследник на Ленарт Јохансон. Се очекува на 21-ви април 75-годишниот Јохансон да објави дека по истекот на сегашниот мандат ќе се повлече од функцијата.

Кон-Бендит за денешното издание на „Тагесцајтунг“ од Берлин вели дека ќе настојува да придобие на своја страна и други европратеници независно од партиско-политичката припадност.