35 години осуда за Мартиќ | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

35 години осуда за Мартиќ

*

Трибуналот за воени злосторства за поранешна Југославија го осуди поранешниот српски водач Милан Мaртиќ на 35 години затвор. Судот во Ден Хаг смета дека е докажано оти поранешниот претседател на Српската република Краина во Хрватска учествувал во убиството, следењето, прогонувањето и имзачување на хрватски цивили. Државното обвинителство поднесе барање за доживотна казна за 52 годишниот Мартиќ. Одбрната, како и самиот Мартиќ пледираше за ослободителна пресуда.