30 загинати во самоубиствени напади во Пакистан | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

30 загинати во самоубиствени напади во Пакистан

*

Во два самоубиствени напада врз силите за безбедност во Пакистан според армиски извори загинале 30 лица, а повеќе се повредени. Нападите биле извршени во градот Равалпинди. Едниот атентатор се дигнал во воздух во близина на контролен пункт пред командата на армијата. Вториот напад бил извршен со автомобил бомба чија цел бил автобус кој превезувал вработени во разузнавачка служба.