30 години без Џон Ленон | Панорама | DW | 08.12.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

30 години без Џон Ленон

Три децении по неговата смрт, Џон Ленон останува легенда чија музика и апели за мир во светот инспирираа генерации на уметници и обожуватели.

default

Џон Ленон

Поранешниот член на легендарните Битлси почина на 8 декември 1980 година, откако беше застрелан четирипати од зад грб од Марк Дејвид Чепмен во близина на неговиот стан во Њујорк. Чепмен беше осуден на доживотен затвор, а неговото барање за помилување досега шест пати беше одбивано.

Ленон стана вечна легенда на која и се посветени филмови, биографии, изложби што од него прават симбол на едно време.

Тој беше истакнат мировен активист, оженет со јапонската уметничка Јоко Оно и татко на едно дете.

Да беше жив, Ленон денеска ќе имаше 70 години. Со неговата смрт, умреа и надежите на милиони фанови ширум светот дека некогаш повторно ќе ги видат Битлси заедно.

Flash-Galerie John Lennon

Битлси

Автор:БГ/СН/ртре/макфакс

Редактор: Симе Недевски