26 загинати во судири во северозападен Пакистан | Вести | DW | 07.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

26 загинати во судири во северозападен Пакистан

*

На северозападот од Пакистан повторно дојде до судири меѓу исламистичките бунтовници и силите за безбедност. Како што соопшти пакистанската армија во борбите загинале најмалку 26 лица , меѓу нив 20 милитанти, 4 цивили и двајца војници. Судирите се случувале во близина на авганистанската граница во регионот вазаристан кој важи за упориште на Талибанците но и пакистанските милитантни исламисти.