20 мртви во самоубиствен напад во Авганистан | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

20 мртви во самоубиствен напад во Авганистан

*

Во самоубиствен бомбашки напад во Авганистан, според болнички извори загинале 90 лица. Нападот бил извршен во градот Баглан во северниот дел на земјата, каде се стационирани и германските војници во состав на силите ИСАФ. Атентаторот го активирал експлозивот за време на посетата на една парламентарна делегација. Меѓу жртвите има и парламентарци.