20 години од првиот смартфон | Панорама | DW | 15.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

20 години од првиот смартфон

Милијарди луѓе ширум светот не можат да си го замислат животот без смартфон. Поминаа точно 20 години откако првиот таков телефон се појави на пазарот.Во Македонија, во меѓувреме, во оптек се над два милиони мобилни уреди

Од првиот смартфон Нокиа 9000 Комуникатор до денешните модерни телефони минаа точно 20 години. Модерните смартфони забележаа значителен развој. Денес тие тежат помалку, а се способни да извршуваат многу повеќе функции за многу брзо време. Постојат и илјадници апликации кои придонесуваат на корисниците на смартфоните никогаш да не им биде здодевно. Денес има 1.9 милијарди корисници на смартфони во светот и тој број постојано расте. Во глобални рамки, само во првиот квартал од оваа година биле продадени 349 милиони уреди, што споредено со истиот квартал минатата година изнесува зголемување за 3.9 проценти. Најпродаваниот телефон е Самсунг Галакси С7, по што следуваат Ајфон 6с и 6с Плус.

DW.COM

Реклама