15 загинати во напад во јужен Авганистан | Вести | DW | 18.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

15 загинати во напад во јужен Авганистан

*

Во самоубиствен бомбашки напад на југот од Авганистан загинаа најмалку 15 лица . Уште најмалку 25 биле повредени во нападот-соопшти локалната полиција. Најголем дел од жртвите се цивили , меѓу нив и авганистански соработници на една американска фирма за обезбедување. Тие требале да обезбедуваат еден воен тарнспортен конвој кој патувал од Кандахар до провинцијата Хелманд.