Џорџ Буш бара Мушарав да ја прекине вонредната ситуација во Пакистан | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Џорџ Буш бара Мушарав да ја прекине вонредната ситуација во Пакистан

*

Американскиот претседател Џорџ Буш во првата јавна реакција, откако е воведена вонредна ситуација во Пакистан побара од претседателот Первез Мушараф, да се прекине вонредната состојба, брзо да се оддржат избори и да оподнесе оставка на функцијата шеф на армијата. За можноста, да биде прекината американската финансиска помош за Пакистан, Буш не се изјасни. Од почетокот на вонредната состојба, според полициски извори упасени се 1.500 лица. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара нивно ослободување. Загриженост за ситуацијата во Пакситан се изразува и во Берлин и Брисел.