Џонстон во Приштина | Вести | DW | 04.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Џонстон во Приштина

*

Известителот на Советот за Европа на Косово, Лордот Расел Џонстон очекува дека статусот на покраината ќе биде решен за брзо време. По состанокот со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу во Приштина, Џонстон изјави дека е изненаден од руските ставови во врска со Косово, како и дека очекува решението да се најде до декември. “Продолжение на нејаснотијата му штети на стопанството и создава политички тензии”, изјави Џонстон. Тој ја поддржува идејата за независно Косово под меѓународен надзор.