Џонсон денеска патува за Лондон | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Џонсон денеска патува за Лондон

*

По четири месеци откако беше киднапиран во Газа, новинарот на Би Би Си, Алан Џонсон денеска е ослободен. Исмаил Ханија, поранешниот палестински премиер, инаку член на Хамас го пречека Џонсон во неговиот дом. Еден од лидерите на Хамас, Калед Машал изјави дека успешните преговори со малата радикална група “Армија на исламот“ која го киднапираше новинарот, покажува дека Хамас може успешно да се грижи за редот во појасот Газа. 45 годишниот новинар денеска треба да се врати во Лондон.