1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Здравје

Џамиите во Мека отворени, на аџилак само 1000 верници

СН/дв | агенции
24 јуни 2020

Поради коронавирусот околу 3 месеци во најсветиот град во исламот, без затворени џамиите. Под строги заштитни мерки сега повторно е можна заедничка молитва на верниците во Мека. Градот е во очекување и на претстојниот аџилак, на кој годинава, токму поради пандемијата, наместо како вообичаено на милиони, ќе им биде дозволено учество само на 1000 верници.

https://www.dw.com/mk/%D1%9F%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%9F%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-1000-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/video-53923931

Саудиска Арабија годинава ќе ограничи на 1.000 лица кои живеат на нејзина територија можност да присуствуваат на годишниот аџилак во Мека поради пандемијата со коронавирусот, изјави министерот задолжен за аџилак, Мохамед Бентен.

„Бројот на верници ќе биде околу 1.000, малку помалку, малку повеќе“, прецизираше Бентен на конференцијата за новинари и додаде дека „бројката нема да достигне 10.000 или 100.000“. 

Ramadan Saudi Arabien Mekka Große Moschee
Фотографија: Getty Images

На традиционалниот годишен аџилак во Мека обично се собираат милиони муслимански верници од целиот свет.

Повеќе:

-Карантински Рамазан за муслиманите ширум светот

-Муслиманскиот свет го засилува карантинот за Рамазан Бајрам

-Рамазан во време на корона

Бентен додаде дека за време на аџилакот на сила ќе бидат мерките за социјална дистанца и ќе се контролираат верниците за да се спречи ширењето на коронавирусот. Истотака на Саудијци постари од 65 години нема да им биде дозволено да одат на аџилак и сите аџии ќе бидат во карантин пред и по аџилакот.

„Ова е многу чувствутелна операција и работиме со експерти од министерството за здравство“, вели Бентен, истакнувајќи оти е важно да се заштитат животите и здравјето на аџиите.

Аџилакот се смета за еден од петте столба на исламот и секој муслиман треба барем еднаш во животот да ја посети Мека.

Саудиска Арабија е една од најпогодените земји со пандемијата на Блискиот исток, со преку 160.000 заразени и  околу 1.300 починати од Ковид-19. 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница