Ќе ја проба ли Заев супата на Меркел? | Панорама | DW | 20.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Ќе ја проба ли Заев супата на Меркел?

Македонскиот премиер Зоран Заев утре пристигнува во прва официјална посета на Берлин. На агендата ќе доминираат теми од високата политика како спорот за името и реформите во Македонија. Што ќе му „зготви“ Меркел?

Македонската делегација во Берлин предводена од премиерот Заев ќе има и заеднички ручек со германската канцеларка во нејзиниот кабинет. Ангела Меркел не е позната како голема домаќинка, но во германската јавност веќе подолго време кружи рецептот за нејзиното омилено јадење: супа од компири. Оттука оваа супа во меѓувреме го доби и името „Супа а ла Меркел“ или „канцеларска супа“. Тешко е да се верува дека германската канцеларка ќе ги засука ракавите и на гостите од Македонија ќе им приреди мало кулинарско изненадување, но добрата вест е дека рецептот за омиленото јадење на Меркел е многу едноставен и најважно- се подготвува многу брзо:

Гледај видео 01:35

Супа „а ла Меркел“

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама