Ќе се сопне ли договорот меѓу ЕУ и Украина во Холандија? | Сите содржини | DW | 06.04.2016

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Ќе се сопне ли договорот меѓу ЕУ и Украина во Холандија?

Холанѓаните денеска на рефeрендум одлучуваат за ратификација на Договорот за трговија меѓу ЕУ и Украина, кој беше повод за кризата во Украина во 2014 година и граѓанската војна на истокот на таа земја. Тогашниот украински претседател Јанукович не сакаше да го потпише договорот, илјадници луѓе излегоа на протести на улиците. Денес договорот е повторно спорен.

Гледај видео 02:27

Прочитај го и ова