Ќе биде ли исклучен реакторот Јонгбјон? | Вести | DW | 12.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ќе биде ли исклучен реакторот Јонгбјон?

Два дена пред истекот на рокот за исклучување на севернокорејскиот реактор Јонгбјон, САД и Јужна Кореа заеднички ја повикаа владата во Пјонгјанг да го одржи своето ветување дадено во договорот постигнат на 13 февруари во Пекинг. Барањето на Северна Кореја за ослободување на нејзините парични сретства заробени во банките во макао ќе биде исполнето – изјави главниот преговарач на САД за севернокорејската атомска програма Кристофер Хил . Според договорот постигнатна февруарските шестпартитни преговори во Пекинг , Северна Кореја треба да го затвори реакторот Јонгбјон оваа сабота.