Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот | Свет | DW | 05.11.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот

По разорниот ураган „Сенди“, луѓето на американскиот источен брег сега се соочени со студ. Градот Њујорк отвори прифатни центри и дели ќебиња.

Градоначалникот на Њујорк Мајл Блумберг ги повика постарите луѓе кои немаат греење да се сместат во прифатните центри. Во Њујорк, неговите предградија и Лонг Ајленд и шест дена по супер-бурата „Сенди“ се‘ уште без струја се околу 700.000 домаќинства и фирми. Блумберг проценува дека поради ураганот околу 40.000 станови во градот не се за живеење.

Министерката за национална безбедност Џенет Наполитано изјави дека властите сега се во потрага по станови и хотелски соби за луѓето не кои им е потребна помош. Тешката состојба се заострува дополнително поради недостиг на бензин и дизел. На бензинските пумпи има долги редици луѓе кои чекаат на нафта за греење. На многу места, возачите на автомобили можат да добијат бензин за максимум 30 долари по резервоар.

ЕМФ/дв