1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Љуљзим БашаФотографија: DW

Љуљзим Баша е градоначалник на Тирана

8 јули 2011

Државната изборна комисија во Албанија денеска го отфрли барањето на опозицијата за повторно одржување на локалните избори, чии резултати ја втурнаа земјата во политичка криза.

https://p.dw.com/p/11raa

Одлуката на Државната изборна комисија значи дека Љуљзим Баша, кандидат на владејачката партија за градоначалник на Тирана, ја задржува изборната победа врз основа на малиот број гласови (93) предност во однос на кандидатот на опозицијата доскорешниот градоначалник на Тирана, Еди Рама.

Приврзениците на опозициската Социјалистичка со денови протестираа пред просториите на Изборната комисија поради нејзината одлука да ги измени резултатите од гласањето од осми мај со дополнително земање предвид на гласовите кои не биле пребројани затоа што биле уфрлени во погрешни гласачки кутии.

Според резултатите од 8 мај , лидерот на Социјалистите, Еди Рама имаше извојувано победа со предност од само неколку гласови.

Автор:ЕМФ/СН/бета

Редактор: Симе Недевски

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Парламент Северна Македонија

Нема договор за други интервенции во Уставот

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница