Љубчо С. од велешко Каласлари пукал кон Тодоров | Македонија | DW | 01.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Љубчо С. од велешко Каласлари пукал кон Тодоров

Во инцидентот нема повредени лица, а приведениот е на разговор во полициска станица

Љубчо С. (1957) од велешкото село Долно Каласлари, е човекот кој денеска испукал два проектила од огнено оружје во насока кон поранешниот министерот за здравство, Никола Тодоров. Како што дознава ДВ од МВР, во инцидентот нема повредени лица, а приведениот е на разговор во полициска станица. Од МВР велат дека сѐ уште не се знаат мотивите поради кои лицето пукало и тоа допрва ќе се утврдува.

Nikola Todorov Mazedonischer Bildungsminister (MIA)

Никола Тодоров не е повреден

Инцидентот се случил околу 12 часот пред зградата на Министерството за здравство, меѓутоа брзо интервенирало обезбедувањето на Тодоров, и сторителот бил совладан.

На настанот сведочеле голем број очевидци, кои сторителот го опишаа како лице на околу 50 години.  Наводно, тој му се приближил на Тодоров, му го вперил пиштолот во глава, нешто му рекол, по што обезбедувањето го турнало.

Во 12 и 30 часот требаше да биде извршено примопредавање на министерската функција од страна на поранешниот министер Никола Тодоров на новиот министер, Арбен Таравари.

Реклама