Јункер: Грција нема да ја напушти еврозоната Виена | Економија | DW | 18.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Економија

Јункер: Грција нема да ја напушти еврозоната Виена

Првиот човек на еврозоната Жан Клод Јункер смета дека евентуалниот излез на Атина од еврозоната би предизвикал огромни последици , но нема причини за такво сценарио.

Премиерот на Луксембург Жан Клод Јункер изјави дека Грција нема да ја напушти еврозоната, нагласувајќи оти евентуалното излегување од заедничката монетарна унија ќе доведе до непредвидливи ризици.
„ Тоа нема да се случи, освен во случај Грција да ги наруши сите услови и да не ги почитува спогодбите“, рече Јункер во интервју за австрискиот весник „Тиролер тагесцајтунг“.
Според Јункер Грција двојно ќе ги зголеми напорите за да ги постигне целите, поради што нема да има причина за применување н сценариото за излегување.
Тој додаде дека евентуалното излегување ќе биде „технички можно, но не и политички остварливо“