Јунг – намера за намалување на бројот на војниците | Вести | DW | 01.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јунг – намера за намалување на бројот на војниците

*

Германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг има намера да го намали бројот на германски војници во операцијата Ендјуринг Фридом. Јунг предложил, бројот на војници во трупите да се намали за 400 и да изнесува 1400, пишува весникот Велт ам Зонтаг. Мандатот во моментов опфаќа и учество на 100 елтини војнци во анти терористичката борба во Авганистан и учество на германски воени бродови на Рогот на Африка.