Јунг – Косово | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јунг – Косово

*

Со политичките разговори што денеска ги води на Косово, германскиот министер за одбрана, Франц Јозеф Јунг ја завршува тридневната турнеја на Балканот. Јунг вчера престојуваше во Албанија и Македонија. Тој во Скопје изјави дека

приклучувањето на Македонија во НАТО не е директно поврзано со разрешувањето на косовското прашање. Првиот човек на германската одбрана ги пофали армиските реформи во Македонија и најави дека НАТО во септември ќе го претстави својот извештај за напредокот на земјата. Во Албанија, Јунг и албанскиот претседател, Бамир Топи, оценија дека планот на Ахтисари е вистинскиот пат за Косово.