Јунг – Косово | Вести | DW | 05.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јунг – Косово

Резолуцијата за Косово ќе биде донесена во Советот за безбедност на ОН, изјави германскиот министер за одбрана, Франц Јозеф Јунг. Тој отфрли да ја коментира можноста за унилатерално прогласување независност на Косово и евентуално нејзино признавање од страна на Германија. Јунг повтори дека Германија и дава силна поддршка на реализацијата на планот на Марти Ахтисари за идниот статус на Косово. Јунг информираше дека за статусот на Косово во ОН ќе се разговара во текот на мај.