Јунг во Авганистан | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јунг во Авганистан

*

Германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг ги посети војниците на Бундесверот во авганистанскиот град Кундус. Тој при тоа порача дека владата од Берлин врши засилен притисок врз авганистанските власти да ги пронајдат организаторите на атентатот на 19. Мај во кој загинаа тројца германски војници. Тој на војниците во базата во Кундус им најави дека очекува парламентот во октомври да го продолжи мандатот за Авганистан.