Јужнокорекските заложници ќе бидат ослободени наскоро ? | Вести | DW | 12.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јужнокорекските заложници ќе бидат ослободени наскоро ?

*

Талибански лидер кој учествува во преговорите за ослободување на 21 јужнокорејски заложник, изјави дека тие сигурно ќе бидат ослободени деновиве. Според Мула Кари Башир започнатите разговори со јужнокорејската делегација се успешни, но Талибанците не отстапуваат од барањата за размена со нивни затвореници во Авганистан. И покрај вестите за ослободување на две жени кои се во тешка здравствена состојба, тие се уште се во рацете на талибанците. Ова утрово го потврди нивен претставник , но додаде дека тие ќе бидат пуштени наскоро.